15.03.2021
14 kez incelendi

ARDIL ÇEVİRİ

Ardıl Çeviri

Çevirmenler, katılımcılarla beraber toplantı masasında oturur ve herhangi bir teknik ekipman kullanmaz.

Ardıl çeviride çevirmen konuşmacıyı dinleyerek notlar alır. Konuşmacı belirli aralıklarla sözü çevirmene vererek çevirmenin hedef dilde söylenilenleri tekrarlamasına imkan tanır. Konuşmacı daha sonra durur ve çevirmen söylenenleri diğer dilde tekrar eder.

Tercüman aynı dili konuşmayan, farklı kültürlere mensup insanların iletişim kurmalarını sağlar. Bu iletişimin kalitesi, tercümenin, işin uzmanı kişiler tarafından ve sağlıklı koşullarda yapılmasına bağlıdır. Uluslararası konferans ve toplantıların başarısının kilit öğelerinden belki de en önemlisi tercümandır.

Ardıl tercümanlık özel eğitim ve yetenek gerektiren bir meslek olmasının yanı sıra tercüme yapılacak olan iki dile de mükemmel hakimiyetin ötesinde derin bir genel kültür, ayrıca çok değişik alanlarda kapsamlı terminoloji bilgisi ve iki dil arasında anında geçiş yapabilme yeteneği ve kıvraklığını gerektirir. Güvenilirlik, yani katıldığı toplantının mahremiyetine saygılı olmak, sözlü tercüman olmak için aranan koşullar arasındadır.

Deşifre Çeviri

Film, video kaydı, televizyon programı veya seminer, konferans gibi organizasyonların, ses kayıtlarının doküman haline getirilmesi çalışmasıdır.

Redakte İşlemi

Çevirisi yapılan bir metnin üzerinde gerekli düzenlemelerin yapılarak kullanıma hazır hale getirilme işidir